Almanca Türkçe sözlük, Almanca dersleri, Almanca cümleler, Almanca kelimeler, Almanca Türkçe çeviri, Almanca bilen eleman,Almanca dil kursları,Almanca dilbilgisi

Anasayfa | Site Hakkında | Bu sitede reklam | Yardım | İletişim

Almanca dil kursu seçmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Almanca öğrenmek ya da Almanca’nızı geliştirmek istiyorsunuz. Bir Almanca kursuna gitmeye karar verdiniz. Ancak nasıl bir dil kursu seçeceğinizi bilmiyorsunuz. Bu makalemizde size Almanca dil kursu seçmeden önce dikkat etmeniz gereken noktalara deyineceğiz.

Öncelikle neden Almanca öğrenmek istediğinizi belirlemelisiniz. İnsanlar çok çeşitli amaçlar için Almanca öğrenmek istemektedirler. En bilinen gruplar şunlardır:

Herhangi bir sınava (Testdaf, Goethe vs.)  hazırlık için Almanca öğrenenler,

Okuldaki Almanca derslerinde daha başarılı olmak isteyen öğrenciler,

Üniversitede Almanca derslerinde daha başarılı olmak isteyen üniversite öğrencileri,

Hobi amaçlı Almanca öğrenenler,

Almanya’da yaşadıkları için Almanca öğrenmek isteyenler.

  Bu makalemizde dil sınavlarına hazırlık amacı ile Almanca öğrenmek isteyen arkadaşlara önemli bilgiler vereceğiz.

  Sınavlara hazırlık amacı ile Almanca öğrenenler

  Türkiye vatandaşlarının en çok girdiği Almanca sınavlar Testdaf ya da DSH (Üniversite eğitimi için önkoşul) , Türkiye’de yaşayıp bir Alman vatandaşı ile evlenmek isteyenlerin girmesi gereken ve Goethe Enstitüsünde yapılan A1 sınavıdır.

  Üniversite eğitimi için Almanca dil kursuna gitmek isteyenlerin öncelikle yurt içi ya da yurt dışı olasılıkları üzerinde düşünmeleri gerekmektedir. Öncelikle yurt dışındaki dil kurslarından bahsedelim.

  Almanya’da Almanca öğrenmek her öğrencinin hayalidir. Ancak Almanya’da dil kursuna gidebilmek uzun ve zahmetli bir yoldur. Öncelikle hedefinize uygun bir dil kursu seçmeniz, ardından kalacak yerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Tüm bu masrafları karşılayabilecek maddi kaynağı bulduktan sonra vize için başvurmanız gerekecektir. Ancak bu noktaya gelmeden nasıl bir kurs seçeceğiniz hakkında iyi düşünmelisiniz.

  Almanya’da çok çeşitli dil kursları vardır. Bazı dil kursları tam olarak anlatmak gerekirse “turistik” dil kurslarıdır. Yani sürekliliği olan sınıfları ve ders programları yoktur. Öğrenciler kısa dönemli olarak bu kursları tercih ederler. Öğrenciler değişince sınıflar ve program da değişir. Bu yüzden eğer dil sınavlarına hazırlanıyorsanız bu okllar sizin için pek uygun olmayabilirler. Ancak ben hem eğlenirim hem de evde derslerimi çalışırım derseniz bu okulları tercih edebilirsiniz.

  Kısacası kurs hakkında öğrenmeniz gereken ilk nokta bulduğunuz dil kursunun belirli bir ders programı olup olmadığıdr. Üniversite eğitimi için dil sınavlarına hazırlık amacı ile sunulan kurslar genelde belirli başlangıç ve bitiş tarihlerine ve seviyelerine sahiptir. Kursların web sitelerinden ya da e-posta aracılığı ile bu bilgileri edinebilirsiniz.

  İkinci önemli nokta alacağınız dil eğitiminden sonra dil okulunuzun herhangi bir sertifika verip vermediğidir. Bazı okullar sertifika verme yetkisinde sahiptirler. Bazıları herhangi bir yerde işinize yaramayacak olan katılım belgeleri verirler. Bazı üniversitelere kabul için gereken orta seviye almanca dil yeterlilik belgesini bazı özel dil kursları verebilmektedir. Üniversite başvurusu yapacaksanız kursun böyle bir belge sunup sunmadığını araştırabilirsiniz.

  Üçüncü önemli nokta, dil kursundaki sınıfların büyüklüğü ve öğrenci sayısı. Küçük bir odada 15 öğrenci ile ders yapmaya çalışan dil kursları da faaliyetlerini sürdürmektedirler. Tabii ki sınıflar ne kadar büyük öğrenci sayısı ne kadar az olursa dil kursu fiyatları da o kadar yükselmektedir. Dil kursunun web sitesinden ya da e-posta aracılığı ile sınıflar hakkında da bilgi isteyebilirsiniz. En fazla 15 kişilik bir sınıfa yazılmanızı tavsiye ederiz.

  Dördüncü önemli nokta ise Türkiye’den Almanya’ya gelmeden, dil kursunu ziyaret etmeden anlayabileceğiniz bir nokta değildir. Belki gideceğiniz ikinci dil kursu için bu noktaya dikkat edebilirsiniz. Eğer imkanınız var ise dil okulu yöneticisinden bir derse girmek için izin isteyin. Sınıfı, öğretmeni ve anlatım tarzını beğenirseniz kursa yazılabilirsiniz. Burada asıl üzerinde durmak istediğimiz nokta öğretmenlerdir. Türkiye’de de olduğu gibi Almanya’da da iyi ve kötü öğretmenler vardır. Bazı öğretmenler dil sınavlarından haberdadırlar ve bunlara yönelik bir program izlerler. Bazıları ise sadece kitaptan sıra ile konuları işler. Bu tarz hocalar ayrıca derslerde sürekli saatlerini kontrol ederler. Başta da dediğim gibi bu konuda dersleri ziyaret etmeden bir bilgi edinemezsiniz. Türkiye’den Almanya’ya gelmek için önceden kayıt yaptırmanız gerektiğinden Almanya’daki kursta çeşitli sürprizler ile karşılaşabilirsiniz.

  Beşinci önemli nokta ücretlerdir. Dil kursu ücretleri kaliteyi belirleyen önemli faktörlerden biridir. Gerçekten de kurs ne kadar pahalı ise kalitesi o kadar yüksek diyebiliriz. Örneğin Goethe Institute kursları çok pahalıdır. Ancak üniversiteler dışında en kaliteli Almanca eğitimi alabileceğiniz yer Goethe Institute’dur. Bunun dışında devletin sunduğu yabancı öğrencilere yönelik kaliteli kurslar da vardır. Her şehirde bu kursların isimleri farklıdır. Ayrıca her şehirde de bulunmazlar. Fiyatları daha uygun kaliteleri özel dil okullarına göre daha yüksektir. Tabii ki çok kaliteli özel kurslar da vardır. Özel dil kursları özellikle ders dışı faaliyetleri ile cezbedicidir. Özel günlerde partiler ve önemli geziler ile Alman kültürüne daha iyi odaklanmanızı sağlarlar. Ayrıca bu okullarda çok düzenli ve sistemli dil eğitimi verilir. Tek dezavantajları fiyatlarının yüksek olmasıdır.


  Bu konu ile ilgili diğer konular :

  Yorum yok.

  Henüz yorum yapılmadı.

  Comments RSS TrackBack Identifier URI

  Yorum yapın!